Genel, Zihin Sağlığı Ve Besin Destekleri

DENİZ ÜRÜNLERİ

DHA veya dokosaheksaenoik asit, halk arasında yaygın olarak bilinen onega-3 yağ asitlerindendir. Kalsiyum kemik için ne ise DHA’da beyin için odur. Günümüzde insan ile beslenme ilişkisinin insanın fiziksel ve psikolojik yaşantısını her anlamda etkilediği bir gerçektir. Her ne tüketirsek tüketelim yiyecekler beynimizin bileşimi değiştirerek kim olduğumuzu ortaya koyuyor.

Bilindiği gibi deniz ürünlerinde bolca DHA bulunur bu yüzden deniz ürünlerinin tüketiminin beyin sağlığını etkilediği tartışılmaz bir gerçektir. Deniz ürünleri ayrıca protein, temel vitaminler ve mineraller ile beyin sağlığını destekleyen başka bir tür omega-3 yağ asidi olan EPA veya eikosapentaenoik asit içerir. Yapılan çalışmalar EPA ve DHA’nın beyinde inflamasyona neden olan proteinleri azalttığını ortaya koymuştur. Bu durum da EPA ve DHA’nın Alzheimer hastalığı ve bilişsel gerileme üzerindeki faydasını açıklamaktadır.

American Journal of Preventive Medicine’de yapılan bir başka çalışmada ise düzenli olarak balık tüketmenin beyin hacmini arttırdığı bulunmuştur. Ayrıca, haftada en az iki kez balık yemenin beyindeki hassas kan damarlarını hafif bilişsel bozulma, demans veya felce yol açabilecek hafif hasarlardan koruyabileceği ve deniz ürünlerinin beyin sağlığını desteklediği bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir