Genel

Beyin Gelişimi Felçlilere Ses Umudu Veriyor

Nature’da yayınlanan bir çalışma, bilim insanlarının felçli insanların beyin sinyallerini eskisinden daha hızlı bir şekilde kelimelere çevirebilen bir cihaz geliştirildiğini açıkladı.

Cihaz motor nöron hastalığına (MND) sahip olan 68 yaşındaki Pat Bennet üzerinde denendi. Bayan Bennet’a 2012 yılında geçirdiği beynin hareketini kontrol eden bölgelerine saldıran ve sonunda felce neden olan bir hastalığa yakalandı.

Standford Üniversite’sinde tedavi gören Bennet’in beyninin konuşma üretmeyle ilgili kilit bölgelerine hap büyüklüğünde dört sensör yerleştirdi. Dudaklarına, diline ve çenesine kelimeler oluşturmak için ses çıkarmasını söylediğinde, bir algoritma beyninden çıkan bilginin kodunu çözüyor. Ortak çalışmanın yazarı Dr. Frank Willett, bu sistem, hangi kelimelerin diğerlerinden önce gelmesi gerektiğini ve hangi fonemlerin hangi kelimeleri oluşturduğunu bilmek için eğitildiğini belirtti.

Çalışmanın nihai amacı beyin hastalıkları veya felç nedeniyle artık konuşamayan kişilerin düşüncelerini gerçek zamanlı olarak iletebilmesi. Bunun için ABD’li araştırmacılar bu mevcut sistemi geliştirmek istediklerini belirttiler. Bayan Bennet ile yapılan bir röportajda ise kendisi eğer başarılı olabilirlerse gelecekte ailesiyle iletişim kurmayı sürdürülebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir