Genel, Zihin Sağlığı ve Aromaterapi, Zihin Sağlığı Ve Besin Destekleri

KİŞNİŞ YAĞI

 

Günümüzde sosyal ve iş hayatında meydana gelen stres giderek artmaktadır. Doğal yaşamdan uzaklaşıp şehir hayatının bir getirisi olan çevre kirliliği, asosyalleşme ve ruhsal yorgunluk yaşanılan stres seviyesini de yükseltmektedir. Bu stres seviyesindeki artış fiziksel ve zihinsel hastalıklara davetiye çıkartmakta ayrıca toplumdaki depresyon vakalarının artmasına neden olmaktadır. Çağımızda depresyonun tedavisi mümkün olsa da tedavisi biten hastalarda depresyonun izleri kalmakta ve sosyal hayat fonksiyonlarının azalması sonucunu doğurmaktadır. Bu yüzden depresyondan korunmak önem arz etmektedir.

Bahsedilen stresli hayatı azaltmaktaki en önemli etkenlerden biri doğal yaşam ve doğadan gelen uyarıcılardır. Tehlikesiz doğanın insanı stresli konum ve düşüncelerden çıkartıp olumlu duygular içerisine aldığı bilinmektedir. Doğanın yapı taşı olan bitkiler ile temasın fiziksel ve psikolojik olarak insan ruhunda rahatlama etkisi yaratmaktadır. Bitkilerin zihin sağlığı üzerindeki bu etkisi renkli yapıları, kokuları ve esansiyel yağlarına atfedilir. Bu yüzden çağlar boyunca aromaterapi ve meditasyon gibi doğa ile ilişkili tedavi yöntemleri zihin sağlığının korunması konusunda önemli bir yere sahip olmuştur.

Kişniş yağı da bu tedavilerde etkin rol almıştır. Coriandrum sativum olarak da bilinen kişniş, tohumları ve yaprakları tıpta birçok amaç için kullanılmaktadır. Kişniş özlerinin nöroprotektif, anksiyolitik, hipnotik, antioksidan, anti-inflamatuar gibi çok çeşitli biyolojik faydaları vardır. Kişniş özlerinde, linalol içeriği bulunmaktadır. Kişniş üzerine yapılan araştırmalara göre duygu iletme süreçlerinde, hafıza işlemede ve gerilimin azaltılmasında, yaratıcılık ve öğrenme fonksiyonlarını geliştirdiği tespit edilmiştir. Kişniş yağının bu tip özelliklere sahip olması zihinsel sağlık problemleri yaşayan veya stresten uzaklaşıp hayat kalitesini yükseltmek isteyenler için yardımcı terapötik olarak görev almasına neden olmaktadır. Çok çeşitli kullanım alanına sahip olan kişniş yağı zihin destek tedavisi için önerilen içeriklerinde başında gelmektedir. Yalnızca zihinsel gelişim için değil aynı zamanda karşılaştığımız stresin azaltılması için de günlük hayatta kullanılması konusunda tavsiyeler mevcuttur.

Önerilen Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir