Zihin Sağlığı Ve Besin Destekleri

Ginkgo Biloba ve Hafıza

Fitoterapi alanında da hafıza problemleri, bunama, Alzheimer gibi birçok durumda kullanılan ginkgo biloba etkisi sayesinde adından söz ettirmekte. Yapılan birçok araştırmada kullanan hastalarda zihinsel fonksiyonlarında anlamlı derecede etkisi görülmüştür.

Ginkgo biloba esas olarak ise yaşlanmaya bağlı olarak yaşanan beyin damarlarının daralması, kan akımında yavaşlama ve bunun gibi birçok sebebe bağlı hafıza problemlerini onarmaya çalıştığı görülmüştür. Bunun yanında bu sorunlarla baş etmeye çalışan bireylerdeki kulak çınlaması, baş dönmesi gibi semptomları da azalttığı görülmüştür. Ailesinde alzheimer gibi genetik alt yapısı bulunan hastalıklardan muzdarip bireylerde ise genelde korunma amaçlı kullanılmakta.

Alzheimer gibi hastalık üzerine bakıldığında ginkgo biloba; içeriğindeki ginkgolit adı verilen madde sayesinde beyin damarlarında plak ya da bir tabaka oluşumunu engelleyerek kanın daha hızlı dolaşmasına katkı sağlıyor. Plak ya da bir tabaka oluşmadığı taktirde ise hafıza zayıflamasının da önüne geçilmiş oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir