Zihin Sağlığını Destekleyici Oyunlar

Enneagram

Enneagram bir testtir. Dokuz ana kişilik tipini ifade eder. Dokuz ana kişilik tipinden hangisi olduğunu gören kişi bu test sayesinde kendini tanır. Enneagram da amaç kişinin kendi özelliklerini öğrenerek gerçek Öz’e ulaşması amaçlanmıştır.  Egodan ve egonun getirdiği düşüncelerden arınarak gerçek Öz. Peki kendini bulma için yol gösteren enneagram’a göre hangi kişilik tipine aitsiniz?

1.Mükemmeliyetçi (sabırlı, mükemmeliyetçi, bir iş yaparken eksiklik olduğunda kendini suçlu hisseder)

2. Yardımsever (yardımsever, ikili ilişkileri önemserler, sıcak ilişkiler kurmaya önem verirler, kendilerinin yardıma ihtiyacı olduğunda çevrelerinde beklerler, herkese yardım ederken kendilerini unuturlar, kendileri yaptığı aynı yardımı çevresinden görmediğinde kırılırlar)

3.Başarı (başarı odaklılar, çalışkanlar, başarı için her yol mubahtır, organizasyon gücü yüksektir).

4.Özgün (özgün ve yaratıcılar, farklı olmayı severler, yaptıkları işlerde estetik ve derinliğe önem verirler, duygularının farkındadırlar ve bunu dile getirirler)

5.Araştırmacı (Bilgi toplamayı, öğrenmeyi, çevrelerindekini gözlemlemeyi severler, mantıklı düşüncelere önem veren, sebep sonuç ilişkisi kurmayı seven, kitap okumayı seven kişilerdir)

6.Sorgulayıcı (şüphecidirler, zor güvenirler)

7.Maceracı ( yaşam enerjileri yüksek, yaratıcı fikirler bulan, motivasyonları yüksektir)

8.Meydan Okuyan (adaleti sağlamak önemlidir, çabuk öfkelenen ve bunu dışarı yansıtırlar, bir işi bitirmeden bırakmazlar)

9.Barışçı ( objektif bakış açısı, uzlaşmacıdırlar, hoşgörülüdürler)

Oynamak için tıklayın.

Önerilen Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir