Genel

Evde Aile İle Zihin Açan Oyunlar

Zihninizi sağlıklı ve aktif tutmak için bu eğlenceli beyin oyunlarını günlük rutininize dahil etmeyi deneyin

 

  • Renk Oyunu

“Renk Oyunu” basittir: renk adlarının bir listesini yazarsınız ve asıl metnin rengini, kağıtta bulunulan renge karşılık gelmeyecek şekilde değiştirirsiniz. İşte bir örnek:

Siyah Mavi Sarı Yeşil Kırmızı Mor Turuncu  (NORMAL HALI)

Siyah Mavi Sarı Yeşil Kırmızı Mor Turuncu  (OYUN KONSEPTI)

Şimdi, kelimenin kendisini değil, her kelimenin yazıldığı rengi yüksek sesle okuyun. (yani oyunda 2.satırı siyahi siyah okumayıp,sarı okuyacaksınız) Kulağa kolay gelse de, bu zor bir oyun! Sette olabildiğince hızlı hareket edin ve ardından puanınızı artırıp artıramayacağınızı görmek için tekrar başlayın. Bu seti indirdikten sonra, daha büyük başka bir set oluşturun ve şansınızı bu sette deneyin.

  • En Kısa hikaye

Muhtemelen, hayatınızda kısa bir hikaye yazdınız. Üniversitede veya lisede olsanız da, muhtemelen yüksek sesle okuduğunuz veya gönderdiğiniz 300-500 kelimelik bir hikaye kaleme almışsınızdır. Şimdi, bu becerilerden yararlanmanın ve daha da kısa olan başka bir kısa hikaye yaratmanın zamanı geldi! Sadece yedi kelime kullanarak eksiksiz bir hikaye oluşturun. Bu oyun yaratıcılığınıza meydan okuyor ve beyninizi en etkili kelime bulması için aramanızı gerektiriyor. Örneğin, Ernest Hemingway’in ikonik 6 kelimelik hikayesini düşünün: “Satılık: Bebek ayakkabıları, hiç giyilmedi.” Bu oyunu bir grup yapmak için (ve nöroprotektif faydalarınızı daha da artırmak için, arkadaşlarınızı ve ailenizi davet edin ve herkesin hikayelerini bir kağıda yazmasını sağlayın. Ardından, odayı dolaşın ve yüksek sesle okuyun!

  • Baskın Olmayan El Günü

Çoğu insan gibiyseniz, neredeyse tamamen baskın elinize kullanıyorsunuz. Bu, yazmak, yemek yemek, saçınızı taramak ve çizim yapmak için kullandığınız eldir. Yine de beyninizi aktif tutmanın harika bir yolu, baskın olmayan elinizi kullanarak onu yeni bağlantılar kurmaya teşvik etmektir. Örneğin, sağ elini kullanıyorsanız, bir gününüzü sol elinizi kullanarak bir mektup yazmak veya basit bir resim çizmek için harcarsınız. Bu görev, günün başında imkansız gibi görünse de, muhtemelen günün sonunda her şeyin çok daha kolay göründüğünü fark edeceksiniz ve bu noktada beyninizin başarılı bir şekilde yeni bağlantılar kurduğunu anlayacaksınız!

  • Gizli Bir şeyi Bulmak

Beynin performansını artıran şeylerden biri görsel aramadır.  “gizli eşya” oyunu ya da iki fotoğraf arasındaki farkı bulmak ve bunun gibi oyunlar beyin için idealdir. Gizli şeyleri olabildiğince çabuk bulmaya çalışın. Daha fazla eğlence için, zamanınızı takip edin ve arkadaşlarınızı katılmaya davet edin!

  • Geriye Say

Beyninize gerçek bir egzersiz yapmak için geriye doğru sayma alıştırması yapın. 200’den başlayarak, beşlik artışlarla sıfıra geri sayın. Yeterince kolay? Şimdi, 200’den başlayın ve yedişerli artışlarla geriye doğru sayın. Bunu yaptıktan sonra, 500’den başlayarak üçerli artışlarla geriye doğru sayın. Bu aktiviteyi zor bulursanız cesaretiniz kırılmasın! Sadece derin bir nefes alın ve yeniden başlayın. Muhtemelen oyunu tekrar ettikçe kolaylaştığını göreceksiniz.

  • Hafızanı test et

Bu oyun için, bir iç veya dış sahnenin basit bir resmini çekin. Sahnenin birkaç unsuru olmalıdır. Örneğin, banklı bir gölet resmi, birkaç ördek, bir yürüyüş yolu, bir koşucu, bir ağaç ve bir çiçekler, İdeal bir görüntü bulduğunuzda, bir dakika boyunca tum unsurları ezber etmeye çalışın. Bir dakikanın sonunda resmi ters çevirin ve hatırladığınız tüm öğeleri yazın. Ardından, fotoğrafı geri çevirin ve neleri (eğer varsa) kaçırdığınızı görün. Sonraki turda daha iyisini yapıp yapmadığınızı görmek için alıştırmayı ikinci kez tamamlayın!

  • Hikaye Oluştur

Yaratıcılığı uygulamak, daha iyi beyin sağlığı ile ilişkilendirilmiştir. Ve yaratıcı olmanın bir grup hikayesi anlatmaktan daha iyi bir yolu var mı? Birkaç kişiyi yanınıza alın ve birkaç sayfa boş kağıt alın. Bir odada birlikte oturun ve birinin kağıda bir açılış satırı yazarak başlamasını sağlayın. Bu, “Çocuk uyandı ve caddede dükkana doğru yürüdü” kadar basit olabilir. Oradan, kağıdı saat yönünde otuz dakika boyunca odanın etrafından geçirin ve herkesin ondan önceki kelimeye dayanan bir kelime eklemesini sağlayın. Otuz dakikanın sonunda hikayeyi yüksek sesle okuyun. Büyük olasılıkla, herkesin yaratıcılığının mükemmel bir birleşimi olan komik bir hikaye bulacaksınız!

Kaynaklar

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir